Douglas DC-3 Dakota byl dvoumotorový vrtulový dopravní letoun, jehož výkony se nezmazatelně zapsaly do historie letecké dopravy. Byl považován za jeden z nejvýznamnějších dopravních a transportních letounů, které kdy byly vyrobeny. Jeho vojenská verze byla označena jako Douglas C-47A/B Skytrain. V RAF byl označovén jako Douglas Mk.I až IV Dakota. Byl poháněn dvěma čtrnáctiválci Pratt & Whitney R-1830-92 Twin Wasps výkonem 882 kW. Posádku tvořili tři letci a kapacita byla 27 vojáků či 4540 kg nákladu
Tento letoun byl opravdovým tahounem válečných operací na všech frontách. V britském kálovském letectvu se o tom například přesvědčil bývalý velitel třistajedenácky W/Cdr Vladimír Nedvěd. V sestavě 31 .a 194. perutě se podílel v Indii na zásobování odříznutých britských pozemních jednotek jako pilot Dakoty..
Naši piloti zařazení k dopravním perutím létali také na Dakotách. Plnili na nich nejrůznější úkoly. Bezesporu tím nejpříjemějším bylo už létat do osvobozené vlasti.


Miloslav Pajer v knize, která je vyfocena vlevo, píše zajímavě a podrobně o působení československých letců u dopravních jednotek RAF a i u nás po válce.
Vlastně i při stavbě modelu jsem použil jako předlohu Dakotu MkIV, sériové číslo KN488, AD ze stavu 24. perutě. Fotografie této Dakoty je na obalu i uvnitř této knihy.
Autor uvádí, že s touto Dakotou přiletěla do Prahy na Ruzyň 14. 7. 1945 posádka ve složení F/Lt Hubáček, F/Lt Altman s britským radiotelegrafistou.
Ta samá Dakota přistála na Ruzyni 19. 7. 1945 s posádkou ve složení F/Lt Balík, F/Lt Šeda, F/O Martiš.

Snímek dole je z poválečné Ruzyně, kdy Britové posíleni našimi posádkami pomáhali přepravovat osoby a materiál do Prahy. V popředí jsou Dakoty a vzadu těžké čtyřmotorové Short Stirling, které také pomáhaly s přepavou.