Antonín Vendl byl uvolněn z RAF a v únoru 1944 odjel se skupinou škpt. Františka Fajtla do Sovětského svazu. Tam se spolu s ostatními začal přeškolovat na stíhačky Lavočkin La-5FN (vpravo).
Model lavočky, kterou používal při výcviku je ve fotogalerii modelů SSSR a zároveň více je v našem běžném dodatku.
Po ukončení vycviku je jednotka zformována jako 1. československý stíhací pluk. Tento útvar byl nasazen v Slovenském národním povstání. Velitel jednotky Fantišek Fajtl to poutavě popisuje ve své knize "První doma". Oni byli skutečně prvními letci, kteří přistáli doma!

A tak slavnostní okamžik Antonín Vendl se svými spolubojovníky intenzivně prožívá po přistání 1. čs. stíhacího pluku 17. září 1944 na letišti Zolná na Slovensku. Vztyčení státní vlajky a po pěti letech konečně na půdě vlasti. Tuto vzácnou chvíli zachytil svým objektivem další příslušník pluku podporučík Ladislav Valoušek. Stejně tak zachytil na snímku vpravo Antonína Vendla před lavočkou a tento stroj vpravo nahoře je rovněž vyfocen jeho ojektivem.


1. československý stíhací pluk se okamžitě zapojí do bojů v probíhajícím Slovenském národním povstání. Hned druhý den se ppor. Vendl s dalšími sedmi stihači zúčastní přepadu letiště Piešťany se snahou eliminovat německou nadvládu ve vzduchu. Osmice pilotů pod vedením npor. Stehlíka byla velice úspěšná. Pak to jde den po dni. Vzdušné souboje s letci Luftwaffe naši piloti zvládají dobře, ale na základě požadavků zle tísněných pozemních jednotek se snaží plnit i bitevní úkoly. Na to ovšem lavočky nejsou moc stavěné a tak příchází bolestivé ztráty z řad létajícího personálu. 30. září podporučík Antonín Vendl spolu se štábním kapitánem Janem Klánem odletěli na sovětskou stranu s důležitým vzkazem. Byla to nebezpečná mise, protože v prostoru Karpat bylo opravdu "psí" počasí. Ale oba piloti zvyklí na příslovečné anglické mlhy dokázali bezpečně přistát v Krosnu. 7. října se vrátili zpět na Slovensko. Antonín Vendl ještě nakrátko zasáhne do bojů nad Slovenskem. Ale 25. října 1944 startuje spolu s deseti příslušníky pluku na sovětskou stranu, když je povstání téměř potlačeno. Podaří se mu přistát v Rumunsku s několika dalšími piloty.
Po vzniku 1.čs. smíšené letecké divize je ve funkci zástupce velitele letky 1. čs. stíhacího pluku. V rámci činnosti divize se podílí na bojových akcích až do konce války.
Vlevo je ppor. Vendl při slavnostní přehlídce před prezidentem Edvardem Benešem 1. 6. 1945 v Praze-Letňanech. Již v tomto období nastupuje k dopravní letecké skupině. Ještě je povyšován až na štábního kapitána. Ovšem v roce 1949 je vyhozen z armády a čekají na něj jen léta s puncem "zápaďáka" a manuální práce. 15 válečných vyznamenání najednou neznamená nic. Ještě, že prožije rok 1989 a svojí rehabilitaci, i když plukovnícké prýmky ztracená léta nevrátí.
Bohužel válečný pilot pan plukovník Antonín Vendl zemřel 2. dubna 2002.